125 år av SSK – nu kan du förbeställa jubileumsboken

Publicerad: 1 min läsning

Södertälje Sportklubb fyller 125 år. Det firas med en unik jubileumsbok på hela 528 sidor, fylld av hockeyhistoria, profiler, bilder, statistik och berättelser från klubbens långa historia. Nu är förhandsbokningen öppen.

Efter ”De första 100 åren” kommer nu fortsättningen. ”Ett kvartssekel till” tar vid där den tidigare jubileumsboken slutade och berättar om SSK senaste 25 år – samtidigt som blicken riktas längre tillbaka för att sätta klubbens historia i ett större sammanhang.

Här finns något för alla som vill minnas, upptäcka och fördjupa sig i SSK historia. Boken innehåller bland annat avsnitt om A-laget under de senaste 25 åren, memorabilia, historiska profiler, damhockey, konståkning och statistik ända från 1925.

Dessutom medverkar Ulf Hammarlund, Andreas Hanson, David Nilsson Hamne och Robert Tennisberg med personliga krönikor.

Boken avslutas med ett unikt lokalhistoriskt kapitel om hur idrotten kom till Södertälje redan på 1860-talet – och hur utvecklingen så småningom ledde fram till bildandet av Södertälje Sportklubb.

Det här är mer än en jubileumsbok. Det är 528 sidor SSK-historia att bläddra tillbaka i, upptäcka på nytt och spara för framtiden.

Boken trycks i en begränsad upplaga på endast 1 000 exemplar, så passa på att säkra ditt exemplar redan nu.

Förhandsboka ditt exemplar

Förhandsboka din bok HÄR.

Leverans: vecka 46

Pris: 450 kronor + frakt