NEDSLÄPP: Debut för Lundberg i båset - "Kul med match direkt"

Publicerad:

Hemmaseger i fredags, Vita Hästen borta som söndagsmatiné och Västervik hemma på onsdag. Matchschemat är tätt för SSK nu. Vilket innebär kort tid för förberedelser för nya tränaren Ulf Lundberg – som debuterar i båset i Norrköping i kväll.

 

Var på plats och stötta laget - boka biljett till SSK-Västervik här!

Ett pånyttfött SSK med två raka segrar i bagaget beger sig till Norrköping för bortamöte mot Vita Hästen i klassiska Himmelstalundshallen. Ett Vita Hästen som visat god form senaste tiden och som slog Modo på hemmaplan i fredags.

Det blir alltså en svår nöt att knäcka direkt för SSK:s nye tränare Ulf Lundberg som debuterar i båset.

Och startsträckan i det matchtäta schemat är dessutom kort, vilket gör att han inte kommer ha tid för några större förändringar i spelet.

– Jag kommer definitivt ta med en hel del från de här matcherna som varit och den energi som varit. Möjligen blir det lite småputsningar. Men vi letar rätt, vi letar inte fel utan förstärker det som är bra. Det ska bli väldigt kul med match direkt, säger han inför matchen.

Se en längre en intervju med nye tränaren Ulf Lundberg här!

Lindbäck borta med fotskada

SSK ställer upp med samma lag som avslutade fredagens match. Måns Lindbäck fick en skridsko över foten och drabbades av en skärskada som han fått sy. Det är oklart hur länge det kommer hålla honom borta från spel.

– Just nu får jag inte ner foten i skridskon ens, sade en kryckhoppande Lindbäck på lördagen

Christopher Bengtsson, som gjorde comeback efter skada, började som 13:e forward men ersatte Måns Lindbäck när han klev av.

I övrigt är fortfarande inte Nicklas Grossmann, Jacob Spångberg och Markus Persson redo för spel.

"Vi ska göra det här tillsammans"

Assisterande tränaren Nicklas Falk som varit på sjukhus för observation och kontroll efter att han kollapsade på Hovet i torsdags kommer inte heller att vara med på bänken och är sjukskriven tills vidare.

Det har varit en turbulent vecka för laget med tränarbyten, men trots det har gruppen samlat sig och lyckats vända förlusttrenden och ta två raka vinster. Segerskytten från i fredags Jonas Liwing tycker att gruppen knutit näven och kommit ihop bra i motvinden.

– Vi har hållit ihop bra och Dennis har gjort det bra när Falk var borta. Vi har kommit ihop som grupp och vi vet att vi ska göra det här tillsammans, säger han.

 

Nedsläpp:

VAD: SSK-Vita Hästen, Hockeyallsvenskan omgång 9

VAR: Himmelstalundshallen, Norrköping

NÄR: 18.30 sönddag 15/10

 

Laguppställning:

Målvakter:

George Sörensen

(Alexander Sahlin)

 Backar:

Marcus Bohman-Stefan Johansson

Jonas Liwing-Henrik Malmström

Sebastian Owuya-Petter Hansson

Forwards:

Victor Andersson-Lucas Carlsson-Nicklas Heinerö

Thom Flodqivst-Stefan Gråhns-Thomas Valkvae-Olsen

Christopher Bengtsson-Fredric Weigel-Henrik Nyberg

Albin Sethsson-Sebastian Höglund-Hampus Olsson

 


SSK-TV: Höjdpunkter SSK-IKO - kolla in vilda segerjublet!

KRÖNIKA: Vi har lidit nog - dags att hitta vinnarvägen

SSK-TV: TVO målskytt igen - "Jag är på g, har en skön känsla"

SSK-TV: Segerskytten - "Jag blundade och sköt"

SE ÄVEN: SSK tog andra raka - seger på övertid mot IKO

SE ÄVEN: SSK anställer ny huvudtränare - Ulf Lundberg klar för tre år

 

Missa inga nyheter - ladda ner SSK:s officiella app!

  • Ladda ner SSK-appen till din Iphone här.
  • Ladda ner SSK-appen till din androidtelefon här

Häng med i SSK-snacket - följ SSK på sociala medier!

 

Var på plats och stötta laget - boka biljett till SSK-Västervik här!

fredrik.gustavellSödertälje SK Fredrik Gustavell