– Det är ju såklart roligt. Det är ju den högsta tjänsten man kan ha som materialförvaltare inom hockeysverige, säger Anders Kellerstam själv som gör sin 28:e säsong för klubben.
– Jag började i SSK 1991 och har såklart många fantastiska minnen från min tid i klubben, säger ”Spindeln”.
Anders Kellerstam kommer jobba vidare i SSK fram till ishockey-VM i vår då han ansluter till Tre Kronor.
– Han kommer till dukat bord, precis när man fått ordning på allt. Skämt åsido, vi har jobbat ihop i 30 år och Spider har hängt med mycket på Tre Kronor, VM, OS och World Cup. För mig är det den mest naturliga övergången och någon som jag rekommenderade till tjänsten. Det känns bra att lämna över till en person som är organisatör och en duktig materialare som är sugen på att jobba. Det kommer att bli en smidig och bra övergång, säger Anders ”Pudding” Weiderstål, materialare för Tre Kronor som går i pension efter VM i Bratislava i vår.
– Vi gratulerar såklart Anders till den fina tjänsten och tackar honom samtidigt för gott arbete för SSK under de många åren han verkat i föreningen. Nu börjar arbetet med att hitta en ersättare till kommande säsong, säger klubbdirektör Mats Pernhem.