SSK om arenadriften i Scaniarinken

Publicerad: 3 min läsning

Med anledning av en artikel publicerad i Länstidningen den 17 december 2025 vill Södertälje SK ge sin bild av samarbetet med Södertälje kommun, arenadriften av Scaniarinken samt de beslut som nyligen fattats kring framtida driftansvar. Föreningen vill samtidigt tydligt framhålla betydelsen av kommunens långvariga stöd för hela SSK:s verksamhet.

Först och främst vill Södertälje SK framhålla hur viktiga Södertälje Kommun är att ha som samarbetspartner. Föreningen hade inte klarat av dess stora skridskoskola, ungdomsverksamhet, konståkning eller den elitinriktade verksamheten inom Dam-, Herr- och Juniorverksamheten utan den stöttning vi har haft från Södertälje Kommun genom åren – och den fortsatt starka stöttning som föreningen har än idag. Ovärderligt. Även LT är en stark och viktig partner som hjälper oss att skapa intresse kring föreningen och givetvis har all rätt att kritiskt granska vad som sker i Föreningens olika verksamhetsområden.

I den tidningsartikel som publicerades i LT den 17 december 2025 förekommer vissa uppgifter som Södertälje SK anser sig behöva replikera på.

Inledningsvis, när Södertälje Kommun 2014 köpte tillbaka Scaniarinken från Södertälje SK (läs dotterbolag SSK Arena AB) var det frukten av ett mycket bra samarbete parterna emellan, och Föreningen var och är tacksam för att en lösning kunde träffas vid en för föreningen mycket prekär situation. Vidare hade Södertälje SK ingen som helst möjlighet att påverka vare sig beslut om vem som skulle utföra driften av arenan (inkl. träningsarena läs numera Månsbrorinken) eller delaktiga i någon diskussion kring upphandling av driften för Scaniarinken. Det är korrekt att Södertälje SK axlade rollen för driften samt för det fick ett driftsbidrag för att utföra detta arbete åt fastighetsvärden Södertälje Kommun / Telge Fastigheter AB – axlade i bemärkelsen att parterna kom fram till detta gemensamt och med välgrundade underlag, avtal och samsyn.

Om detta genomfördes via en otillåten direktupphandling eller inte har Södertälje SK ingen kunskap om. Om det är så är det beklagligt och såklart något föreningen stöttar att man bör se över. Föreningen har också löpande fått information från kommunens tjänstemän att driftsavtalet behöver upphandlas i samband med att avtalet löper ut 260430. Dock vände detta helt utan dialog, till att dra tillbaka den tilltänkta upphandlingen för att i stället (helt utan diskussion om konsekvenserna) Södertälje Kommun skulle övertaga driftansvaret i egen regi. Beslutet i sig är en sak, men att dialogen kring hur detta skall ske samt, återigen dess konsekvenser ,helt uteblev tycker Södertälje SK är olyckligt. Nu förs diskussioner om vad som skall hända med föreningens anställda (i dotterbolaget SSK Arena AB), vilka ekonomiska och praktiska aspekter som detta beslut medför – men dem görs i efterhand.

Vidare, i LTs artikel, framställs det att Södertälje Kommun skulle kunna genomföra arenadriften både mer effektivt och mindre kostsamt kontra hur Södertälje SK hanterat densamma. Södertälje SK har en annan inställning till frågan. Driftsbidraget bygger på en väl genomarbetad kalkyl och en helhetslösning vid försäljningen av arenan 2014. Vidare så skall man inte underskatta alla fantastiska anställda, ideella krafter och sponsorer som stöttat både med tid och monetärt. Detta har varit ovärderligt för Scaniarinkendriften de senaste 11 åren och något som bara hänt p.g.a. en önskan från dessa personer/företag om Södertälje SKs bästa. Men återigen, dessa saker borde man, diskuterat innan man genomfört ett hastigt beslut den 5 december 2025.

Slutligen, Södertälje SK för nu en positiv dialog med både politiker och tjänstemän hos Södertälje Kommun för att finna en så bra lösning som möjligt kring dessa förändringar och för alla inblandade parter. Föreningen både hoppas och tror att vi inom en snar framtid ska kunna räta ut de frågetecken som detta hastigt tagna beslut frambringar – för alla påverkade anställda, framtida drift i Södertälje Kommuns regi samt Södertälje SKs utmaningar som beslutet för med sig.

- Klubbdirektör, Kalle Boumedienne